Home » Uncategorized » Sąd Okręgowy w Warszawie przeciw wolności słowa.

Sąd Okręgowy w Warszawie przeciw wolności słowa.

Spór ideologiczny, który trwa w Polsce i Europie, zaczyna przybierać niebezpieczną dla wolności obywatelskich postać. Prawicowy tygodnik „Gazeta Polska” do najnowszego numeru dołączył naklejkę „Strefa wolna od LGBT”, zamieniając ją później na: „Strefa wolna od ideologii LGBT”, by wiadomo było, że nie chodzi o osoby homoseksualne, lecz o ideologię.

Spowodowało to gwałtowną reakcję środowisk lewicowych, które uznały nalepkę za „mowę nienawiści” i złożyły do sądu wniosek o zablokowanie sprzedaży tygodnika.

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się częściowo do wniosku adwokata i podjął decyzję o zabezpieczeniu roszczenia, nakazując wstrzymanie dystrybucji nalepek, pozostawiając zaś możliwość sprzedaży samego pisma. Tym samym wydawca będzie musiał wycofać pismo zawierające starą wersję nalepki z kiosków, a następnie ponownie dostarczyć je w wersji bez nalepki lub z nalepką w nowej wersji.

Decyzja ta stanowi poważne naruszenie wolności słowa, ponieważ za „mowę nienawiści” uznaje jakąkolwiek krytykę wobec wybranych stron konfliktów politycznych, czy ideologicznych – tym samym faworyzując jeden pogląd przeciw drugiemu. Prawo do bojkotu jest jednym z podstawowych praw demokratycznych i nazywanie go „mową nienawiści” stanowi poważne nadużycie. Decyzja sądu wpisuje się w działania polegające na zmianie pojęć i stosowaniu ich wedle dowolnie wybranych kryteriów wobec jednych, a niestosowaniu ich wobec drugich.

Warto przypomnieć, że w momencie wprowadzania pojęcia „mowy nienawiści” do kodeksu karnego formułowano liczne obawy, że może to być instrument uderzający w wolność słowa. Wszystko wskazuje na to, że przewidywania te się spełniają.

Decyzję podjęła SSO Agnieszka Derejczyk, na wniosek adwokata Michała Wawrykiewicza, który reprezentuje działacza LGBT Bartosza Staszewskiego.

25.07.2019 r.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.