Home » Uncategorized » Przy pomocy Profilu Zaufanego możesz złożyć odwołanie od cenzury na Facebooku.

Przy pomocy Profilu Zaufanego możesz złożyć odwołanie od cenzury na Facebooku.

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło możliwość złożenia odwołania od decyzji portali społecznościowych. Ma to związek z masową cenzurą stosowaną na Facebooku, Youtube, czy Twitterze, która od jakiegoś czasu wywołuje oburzenie opinii publicznej. Po licznych protestach osób prywatnych, organizacji społecznych i podmiotów medialnych ministerstwo podjęło rozmowy z zarządzającymi tymi portalami na temat przestrzegania polskiego prawa na polskim terytorium.

Jak wiadomo, we współczesnych czasach portale społecznościowe zaczęły de facto pełnić rolę środków masowego przekazu – treści przekazywane przez użytkowników mają ogromny wpływ na opinię publiczną. Tym samym powstała luka prawna. Konstytucja, dawno nie nowelizowane prawo prasowe i inne zapisy prawne gwarantują obywatelom wolność słowa i prawo do otrzymywania niezafałszowanych informacji, lecz nie ujęto w nich dwóch istotnych zmian powstałych od czasu, gdy były pisane – powstania internetu i monopolizacji przez prywatne firmy dziedziny przekazu informacji. W związku z tym cenzura polityczna, która pojawiła się w ostatnich latach na „prywatnych” lecz powszechnie używanych portalach, stanowi poważny problem społeczny – pierwszym krokiem w celu poprawy sytuacji wydają się obecne kroki rządu. Miejmy nadzieję, że w ślad za rozmowami ministerstwa z Facebookiem pójdą bardziej trwałe zmiany uaktualniające prawo na poziomie ustawodawczym.

Obecnie możliwość złożenia zażalenia dotyczy tylko Facebooka.

Każda osoba, która spotkała się z odmową uwzględnienia reklamacji po tym, gdy Facebook ocenzurował zamieszczone przez nią treści lub zablokował konto, może poprzez swój Profil Zaufany złożyć powiadomienie o tym zdarzeniu. Należy to zrobić na stronie:

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odwolaj-sie-od-decyzji-portalu

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.