Menu Zamknij

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił Marka Majchra od zarzutu „zamachu krzesłem” na b. prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zakończył się w proces w bulwersującej politycznej sprawie przeciw Markowi Majchrowi, uczestnikowi wiecu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego na rynku krakowskim, w czasie którego zorganizowano happening wyśmiewający prezydenta. Marek Majcher wymachiwał wówczas krzesłem nawiązując do znanej sytuacji, w której Bronisław Komorowski w czasie wizyty w Japonii wszedł niechcący na fotel przewodniczącego parlamentu japońskiego. Majcher został zatrzymany w czasie wiecu, a następnie aresztowany i oskarżony fałszywie o… próbę zamachu na prezydenta. Wytoczony został proces, a oskarżony spędził wiele miesięcy w areszcie, zanim uwzględniono wniosek o możliwość odpowiadania z wolnej stopy. Zachowanie policji i prokuratury powszechnie uznano za polityczne, zmierzające do zastraszania uczestników protestów wobec poprzednio rządzących, sprzeczne z wszelkimi faktami, zeznaniami świadków i licznymi nagraniami dostępnymi w internecie.
W trakcie procesu Majcher stwierdził: „Ten proces to cyrk, To sprawa polityczna, a nie karna. Nasze happeningi przyczyniały się do spadku poparcia dla prezydenta Bronisława Komorowskiego, dlatego trzeba było nam przeszkodzić”.

W dniu 16 listopada 2016r. SSO Aleksandra Sołtysińska-Łaszczyca uniewinniła oskarżonego, potwierdzając, że w żaden sposób nie można dopatrzeć się intencji zamachu w działaniach oskarżonego.
Ponieważ Marek Majcher w trakcie zatrzymania podał się za swojego brata, a także używał obelg wobec prezydenta i funkcjonariuszy, skazany został na 3 miesiące więzienia, na poczet którego zaliczono wcześniejszy pobyt w areszcie.

W tej – i podobnych – bulwersującej sprawie pozostaje zadać pytanie, kiedy poniosą konsekwencje funkcjonariusze państwa uczestniczący w licznych politycznych represjach stosowanych za poprzednich rządów: funkcjonariusze wydający bezprawne rozkazy w czasie manifestacji, policjanci składający fałszywe zeznania na salach sądowych, prokuratorzy oskarżający fałszywie, czy sędziowie wydający urągające sprawiedliwości wyroki? Historię takich zdarzeń w ciągu ostatnich 2 lat można przypomnieć sobie na naszej stronie.

O sprawie Marka Majchra pisaliśmy wcześniej tutaj: http://zmws.infovia.eu/?p=1726

17.11.2016