Menu Zamknij

Przy pomocy Profilu Zaufanego możesz złożyć odwołanie od cenzury na Facebooku.

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło możliwość złożenia odwołania od decyzji portali społecznościowych. Ma to związek z masową cenzurą stosowaną na Facebooku, Youtube, czy Twitterze, która od jakiegoś czasu wywołuje oburzenie opinii publicznej. Po licznych protestach osób prywatnych, organizacji społecznych i podmiotów medialnych ministerstwo podjęło rozmowy z zarządzającymi tymi portalami na temat przestrzegania polskiego prawa na polskim terytorium.

Jak wiadomo, we współczesnych czasach portale społecznościowe zaczęły de facto pełnić rolę środków masowego przekazu – treści przekazywane przez użytkowników mają ogromny wpływ na opinię publiczną. Tym samym powstała luka prawna. Konstytucja, dawno nie nowelizowane prawo prasowe i inne zapisy prawne gwarantują obywatelom wolność słowa i prawo do otrzymywania niezafałszowanych informacji, lecz nie ujęto w nich dwóch istotnych zmian powstałych od czasu, gdy były pisane – powstania internetu i monopolizacji przez prywatne firmy dziedziny przekazu informacji. W związku z tym cenzura polityczna, która pojawiła się w ostatnich latach na „prywatnych” lecz powszechnie używanych portalach, stanowi poważny problem społeczny – pierwszym krokiem w celu poprawy sytuacji wydają się obecne kroki rządu. Miejmy nadzieję, że w ślad za rozmowami ministerstwa z Facebookiem pójdą bardziej trwałe zmiany uaktualniające prawo na poziomie ustawodawczym.

Obecnie możliwość złożenia zażalenia dotyczy tylko Facebooka.

Każda osoba, która spotkała się z odmową uwzględnienia reklamacji po tym, gdy Facebook ocenzurował zamieszczone przez nią treści lub zablokował konto, może poprzez swój Profil Zaufany złożyć powiadomienie o tym zdarzeniu. Należy to zrobić na stronie:

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odwolaj-sie-od-decyzji-portalu