Menu Zamknij

Cenzura na Allegro. Firma zakazała sprzedaży książki z powodów politycznych.

Portal sprzedażowy Allegro zastosował polityczną cenzurę, likwidując wszystkie aukcje, na których wystawiano najnowszą książkę znanego prawicowego pisarza Rafała Ziemkiewicza pt. “Cham niezbuntowany”..

Jest to decyzja bez precedensu, porównywalna w ostatnich latach tylko z cenzorskimi działaniami firmy Empik. Ta ostatnia po fali powszechnego oburzenia zaprzestała jednak narzucania swoich poglądów klientom lub robi to w rękawiczkach. Uniemożliwienie sprzedaży książki przez Allegro bez jakiegokolwiek prawnego uzasadnienia, wyłącznie z przyczyn politycznych, jest jednak znacznie bardziej groźne społecznie, ponieważ nie jest to jedna z wielu księgarń, którą wydawca może zmienić, lecz największa platforma sprzedażowa w Polsce. Kilka dni temu wspomnianą książkę sprzedawało tam co najmniej kilkanaście księgarń.

Dodatkowym szokującym elementem sprawy jest powołanie się przez portal na współpracę ze… skrajnie lewicowym stowarzyszeniem Nigdy Więcej, opłacanym m.in. przez George Sorosa, międzynarodowego hochsztaplera finansowego organizującego na całym świecie sieć organizacji walczących z demokracją i wolnością słowa, dla niepoznaki szermujących hasłami… “walki o demokrację”.

Jak można się domyślić, dzieła Stalina czy Hitlera dostępne są na Allegro bez przeszkód.


 

Autor zapowiedział wkroczenie na drogę prawną, naszym zdaniem jednak sprawą powinien zająć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Podmioty prywatne nie są zwolnione z przestrzegania praw dotyczących wolności obywatelskich, co kilkakrotnie już potwierdziły polskie sądy. Działanie spółki narusza też ustawę antydyskryminacyjną z dn. 3.12.2010 r w art. 4 pkt 4e.

Sprawa ma też charakter gospodarczy – spółka prowadząca portal działa na szkodę podmiotów gospodarczych korzystających z usług oferowanych na tym portalu.

Spółka należy do międzynarodowych funduszy Cinven, Permira i Mid Europa. Prezesem zarządu jest Francois Nuyts.

W związku ze zdarzeniem firma Allegro w dniu 10.06.2020 r. została wpisana na listę podmiotów naruszających wolność słowa.

 

10.06.2020

Aktualizacja

Po burzy medialnej portal przywrócił część aukcji w dn. 11.06.2020 r.